swale

Foorum süsteemidest, mis toetavad elussüsteeme (taimi ja loomi). Lohmud (swales), tiigid, rajad, ehitised & rajatised, majandamine jne.

swale

PostitusPostitas allan laal » 13.11.2015 08:33:48

Swale on kalde peale mööda samakõrgusjoont kaevatud ca 1.2-2m lai ning kõige sügavamas kohas vähemalt 20cm sügav kraav, millest kaevatud pinnas on paigutatud allamäge kontuurjoonest moodustades madala muldvalli.

Swale valli ei tambita kokku (see peab olema võimalikult õhuline) ja sinna sisse ei panda puitu (mis muudaks selle hygelswaleks, mida ei tohi teha: http://permaculturenews.org/2015/11/06/ ... -bad-idea/).
Swale põhja võib kasutada kuival ajal teerajana, aga seal rasketehnikaga sõites tuleks aeg-ajalt swale põhi kobestada - ka swale põhi ei tohi olla kokku tambitud, et sinna imenduks vesi.

Swale'i valli peale võib istutada puid, põõsaid ja muid niiskuslembeseid taimi.
Swale toimib vihma ajal suure kaldega pinnavormil vihmavett aeglustava vahendina - swalesse kogunev vihmavesi imbub ühtlaselt swale muldvalli ning swale põhja sisse ja sealt edasi aeglaselt pinnavette.

Väga oluline on see, et swale põhi oleks samakõrgusjoonel (kontuurjoonel), et sinna kogunev vesi ei voolaks agressiivselt. Agressiivselt voolav vesi lõhuks swale ära ja tekitaksswale purunemisel suurema kaldega mäeküljel ohtliku olukorra, kus korraga voolab terve vihmasaju vesi korraga mäest alla.

Iga swale puhul tuleks arvestada, mis juhtub veega, mis vihmasaju ajal ei jõua imenduda. Seepärast pannakse tavaliselt swale otstesse tiigid. Samuti tuleks tiikidele konstrueerida passiivsed ülevoolud, juhul kui need väga suure tormi ajal ootamatult täis saavad.
Austraalias P.A Yeomans kombineeris swale nn. Keyline tehnikaga ja pani oma disainitud swalede põhjale 4% kalde, mis on tekitab passiivse vee voolamise ühele poole swale'i, suurendades swale mahutavust ja tühjendades swale vihma puhul kiiremini tiiki.

Swaled on kasulikud rajatised kaldega pinnasel vihmaveest tekkiva erosiooni peatamiseks ja vee voolu oluliseks aeglustamiseks. Sageli tekib swaledest pinnavee taaslaadimise tõttu natuke maad allamäge mõni uus allikas.


https://www.youtube.com/watch?v=UFeylOa_S4c

http://permaculturenews.org/2012/05/16/ ... lds-water/
http://kana.permanent.ee - permakultuursed jooturid & sööturid kanadele
http://www.permanent.ee - Infosüsteemid, veebipoed, lihtsalt hallatavad veebilehed, erilahendused
http://www.allanlaal.com - minu CV
Skype: allanlaal
Kasutaja avatar
allan laal
Site Admin
 
Postitusi: 96
Liitunud: 25.10.2011 01:25:14
Asukoht: Raplamaa

Mine Süsteemid

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Teade/Info

Juhtkond • Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

cron