Kuidas tutvustada permakultuuri?

teemad, mis mujale ei sobi

Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas Kristiina T. » 25.10.2011 12:42:36

Olen kokku puutunud sellega, et permakultuurist rääkides ei pruugita sellest kohe õigest aru saada. Veel kiputakse arvama, et eestis pole sellist meetodit võimalik kasutada, kuna pärineb Austraaliast.
Mis nippe keegi kasutab, et permakultuurist mitte kuulnud inimesele koheselt hea ülevaade anda? Kas keegi näeb üldse vaeva sellest rääkimisega või kutsub huvilise kohe oma ökosüsteeme vaatama?
Kristiina T.
 
Postitusi: 65
Liitunud: 25.10.2011 12:27:23

Re: Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas Kalev Järvik » 25.10.2011 03:53:49

Võibolla pole seda vaja öelda, et PK tuleb Austraaliast. Alused millele ta üles ehitati tulevad ju kogu maailmast ja tervest mõistusest.
Ma olen püüdnud rääkida PKst kui disainipõhimõtetest, seosteloomise kunstist, kasulikest suhetest. Aiandusest ja põllumajandusest pole isegi rääkinud kuna see tekitab inimestes tihti tunde, et nemad Sellega ei tegele ja See on kellegi teise asi.
Ja näiteid tahavad inimesed, sellega olen isiklikult jännis. Ei leia näiteid mis kõnetaks piisavalt sügavalt.

K
Poleks metsi, poleks bürokraatiat...
Kalev Järvik
 
Postitusi: 11
Liitunud: 25.10.2011 11:14:25

Re: Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas Liina Järviste » 28.10.2011 12:32:09

Tavaliselt alustan sellest, et ütlen, et PK on nii filosoofia, disainisüsteem kui rakenduslike meetodite kogum. Enamasti jahun ma alguses pigem eetikast ja üritan seda mingite näidetega selgitada. Pigem olen olnud hädas sellega, et kui inimene on midagi justkui permakultuurist varem kuulnud (nt mittekaevamise meetodist), siis on ootus see, et noh, lao nüüd kõik nipid ja uued peenravalmistamise viisid letti, et ma ei peaks enam aiatööd tegema, aga saaksin oma harjumuspäraseid aedvilju edasi tarbida. Ja siis on hästi raske selgitada, et peenravalmistamise meetod on ainult viis kuidas eesmärgini jõuda. Aga kui eesmärgi ja eetika osas valitseb segadus, siis ei aita uus multsipeenar kedagi.
Liina Järviste
 
Postitusi: 5
Liitunud: 28.10.2011 12:15:20

Re: Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas risto.saaremets » 06.04.2012 06:36:58

Best put, Permaculture (PC) is a system of gardening to build self-supporting food producing plant combinations, which naturally bring in other species to develop the area's biodiversity. One must plan a PC garden to best adapt to the location's existing characteristics like sunshine, wind and water availability. Keeping in mind to evolve with its ever changing form as the garden matures. After all it is the journey, not the result that is most important to enjoy. (ref:"Peaceful Warrior 2006")

PC, is a system of creating habitat for multiple specie which will eventually do the "Work" for the gardener, rather than the other way around. As taught in NCSU lectures, now available for everyone for free. "Permaculture is revolution disguised in gardening". It is a system that, if applied, can ease anyone's dependency on societies labor.
Pilt
    "Formal education will make you a living; self-education will make you a fortune" - Jim Rohn
risto.saaremets
 
Postitusi: 6
Liitunud: 06.04.2012 04:22:35

Re: Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas aloola » 08.03.2014 05:05:46

Postitan ühtse arhiivi hoidmise mõttes sellesse teemasse ühe arutelu, mis muidu jääks inimeste erapostkastidesse. Loodan, et keegi osalejatest ei pahanda, et selle avalikustan. Kui keegi soovib, et tema postituse eemaldan, siis andke märku.

Tere!

Mul hetkel ei ole materjali pakkuda, millega kiiresti asendada permakultuur.ee lehel asuvad viited. Ja kas ongi põhjust sellega kiirustada? Praegused viited juhatavad inimesi õigesse kohta edasi. Eks iga süsteem areneb omas rütmis ning minu meelest tuleb Allanit juba tunnustada selle eest, et domeen on registreeritud ning sealt saab edasi paikadesse, kus on temaatilist infot. üks võimalik lahendus tulevikuks on, et permakultuur.ee esileht võiks äkki olla mash up stiilis portaal, mis koondab üȟele lehele kokku kogu viimase info kõigist temaatilistest kanalitest. Teine variant, mis pähe kargab on see, et mitte kirjutada esilehele, mis asi on permakultuur (nagu on wikipedia artiklis), vaid mis küsimustele, väljakutsetele sellega vastuseid-lahendusi võib leida:
stiilis "Tahad aias vähem higi verd ja pisaraid valada? - Permakultuur aitab Sind!",
"Tahad süüa puhast ja tervislikku toitu, kuid ökoväetised ja mahepõllunduses lubatud taimekaitsevahendid on kallid ja raskesti kättesaadavad? - Loe kuidas saab ilma nendeta puhast toitu kasvatada"
Oletan, et enamus inimesi ei otsi internetist permakultuuri, vaid vastuseid oma küsimustele eluviisi, kodu, aia, toidutootmise kujundamise vastu - aga selle materjali kokku panemine on juba pikem töö...

Mis üldkättesaadavasse arhiivi puutub, siis foorum, kui keskkond selle tekitamiseks on igati paindlik ja hea. Aga on üks asi, mida on raske muuta: inimeste internetikasutusharjumused. Kes kasutab facebooki, kes eelistab saata kirju jne. Kõiki sisuliselt permakultuuri teemalisse suhtlusesse panustavaid inimesi foorumisse käima panna on keeruline ja ma pigem näeks, et foorumit võiks edasi arendada info koondajana: sinna võiks automaatselt peegeldada permakultuur@googlegroups.com vestlused, samuti facebooki grupi postitused, permakultuuri viljelejate blogid (kokkuleppel kirjutajatega muidugi) jne. Aga need peaks olema eraldi alamfoorumites, kuna masinate poolt peegeldatud postitused ei pruugi olla nii puhtalt loetavad (teisendused tekitavad vahel läbu), kui otse inimesest kasutaja poolt foorumisse postitatu. Foorumi kasutajatena võiks neid postitada nt virtuaalsed kasutajad, kui kasutajaõiguste teema saaks takistuseks , kui need on mujalt tulnud, siis nt foorumis neile postitustele vastata ei saa, sest algne postitaja neid vastuseid postiloendi või facebook kaudu näha ilmselt ei saa jne. Kui foorum selles suunas arendada, siis tekiks foorumile ka rohkem kasutajaid, kuna sealt saab ühest kohast kõik kätte, st tekiks nö kaubanduskeskuse efekt.

Interneti keskkondade viimistletust ja ülevaatlikkust ei tasu ilmselt permakultuuri valdkonnas ka üle tähtsustada. Piisab, kui uudised liiguvad eri kanalites ja toimuvad sündmused Eesti eri paikades ning tekivad reaalsed näidispaigad, kus perma põhimõtteid saab toimimas kogeda - see veenab palju enam, kui üks hästikujundatud veeb.


8. märts 2014 13:24 kirjutas Helina Kärgenberg <helinakargenberg@gmail.com>:
Tervitus,

Allan - see on hea, et selle lehe käsile võtad. ja muidugi, et Ökoskoobis kõneled.
Mina saaks saata pilte Sännas toimunud perma-koolituste kohta, need on üleval ka siin: http://www.eesti-permakultuur.blogspot.com/
ja seal ka permakultuuri kohta lühidalt kirjutatud.

saaksin ka nädalavahetusel panustada. Anna teada, kui vajad abi.

kas me suudame panna kokku nädalavahetusega ka listi inimestest, kes pakuvad permak. alast koolitusi, individuaalseid tegevusi jne. Sinna saaks panna juba teie kõigi kontaktid, Inese omad, Mariani omad.
minu kontaktid ka aga mitte kui koolitajana vaid mingis muus sõnastuses (koolituste korraldaja, ruumihoidja).

Helina

8. märts 2014 11:41 kirjutas Liina Järviste <liina.jarviste@gmail.com>:

Allan,

mul on põhimõtteliselt Sensa ajakirjaga see kokkulepe, et võin nende tekste üles panna netti 2 kuud pärast ajakirjas ilmumist. Praegu on ainult see häda, et mul ei ole endal lõplikke, toimetatud teksti versioone. Ilmselt ei saa neid ka nädalavahetusel kätte. Üks, kõige esimene artikkel ripub aga siin üleval:

http://sensa.ee/Default.aspx?Publicatio ... 2bea02298d

Saad äkki seda kasutada?

Tore, et aktiivselt tegutsed! Võiksid ju põhimõtteliselt reklaamida ka augusti PDCd. See info vist võiks ka üles minna. Vt lisan inglise keelse teksti praegu. Mul endal pole kahjuks hetkel mahti tõlkida:

Learn practical permaculture in Estonia this summer!

PDC from Saturday 16th August to 30th August in Altmõisa, Tuuru, Läänemaa, Estonia with Klaudia van Gool (UK) and guests.


It will be a practical, intensive course offering the possibility of significant and positive life changes. Although permaculture is most commonly thought about in connection with gardening & farming, its principles, ethics and design methods can be adapted and used in each individual's own work, interests and home to bring about a more harmonious & sustainable lifestyle.

Permaculture offers a perspective on all aspects of building a sustainable future. Permaculture encourages us to use our individual skills, knowledge and interests, whilst drawing on traditional wisdom, science and our innate ability to observe and learn from the world around us.

The course fosters foundational habits to establish strong nature connection, observation, and ecological design skills. Participants will gain a clear understanding of how to use the tools of Permaculture Design to develop a mutually enhancing interaction with land and community. During the second half of the course the participants will be guided in groups through the design process, applying what they have learned, to produce an original design on the site. They will be able to take this experience away and then apply it in creating further designs for their own home or garden. The course will be held in English and Estonian. Translation to and from English/Estonian available. The cost of the course will be approx 350 Euros (incl food and tent).

Altmõisa is an old farmhouse with many permaculture elements already in place (incl. greenhouse, cob chicken coop, orchard). It operates in close co-operation with Altmõisa guesthouse.

For more info, please contact Ines Margato, mar_gata@hotmail.com, (+372) 58862352.


Liina


7. märts 2014 23:53 kirjutas Allan Laal <allan@permakultuur.ee>:

Tere

Marit, see on väga hea mõte! Lisan selles ASAP pk.ee lehele ja kasutan seda edaspidi üritustel ka.

Aga tegelt ma tahaks pikapeale kogu Eesti permakultuuri diskussiooni liigutada Facebooki grupist, Facebooki permakultuuri lehelt ja Google mailinglistist foorumisse, sest teistel kanalitel ei ela teemad kaua ja vanad teemad kaovad igavesti.
Kui kogu nendest kanalitest läbi käinud info oleks foorumis teemadena, siis meil oleks suhteliselt arvestusväärne teadmistepagas kõigile kättesaadavas formaadis.

Sama taktika võttis üks USA pisike kohalik permakultuuri mailinglist ja nüüd on see permies.com - maailma kõige populaarseim inglise keelne permakultuuri foorum :D

Näiteks praegu lisasin ma siia E-maili vestlusse juurde Alo, kes peab nüüd kuidagi eelmistest sõnumitest oma peas kokku panema sarnase struktuuriga info, nagu on foorumis ilusti ette serveeritud. Kui me oleks kõik foorumis seda arutanud, siis oleks elu lihtsam ;)--
Allan Laal
+372.56609795
allan@permakultuur.ee
allan.laal@gmail.com
www.permakultuur.ee

http://www.permanent.ee - Infosüsteemid, veebipoed, veebilehed, erilahendused
http://kana.permanent.ee - permakultuursed jooturid ning sööturid kanadele
http://mx.permanent.ee - Miniekskavaatori rent
http://www.allanlaal.com - minu CV
http://www.maadjas.ee - väärtustagem põlisliike

On 07.03.2014 13:16, Marit Otsing wrote:
Kõigil potentsiaalsetel huvilistel võiks saadaval olla võimalus liituda meie permakultuuri listiga - kas koduka läbi vms. Praegu olen juba korduvalt tunnetanud, et paljud huvilised ei saa koolituste jms kohta infot kätte, ei ole korralikku kanalit. Pärast kuskilt kuulevad ja ütelvad, et ma oleksin ka tahtnud tulla.

Eelinfona niipalju, et 13.03 on Tallinnas, Tondi 8a Permamesinduse koolitus. Täna peaks info laiali minema

M

-----Original Message-----
From: Allan Laal [mailto:allan.laal@gmail.com] On Behalf Of Allan Laal
Sent: Friday, March 07, 2014 11:53 AM
To: helinakargenberg@gmail.com; allar@bca.ee; marit@bucha.ee; nele.toniste@gmail.com; merili.simmer@gmail.com; liina.jarviste@gmail.com
Subject: pajutalgud sattusid Vikerraadiosse :D

Tere

Vikerraadio on mu energiapaju istutamisest:
https://www.facebook.com/events/2439923 ... ?ref=br_tf
.. ja eelkõige Põhja-Eesti Permakultuuri näidistalust huvitatud, isegi arvestades et siin pole veel midagi. Esinen esmaspäeval 10.03 kell 11:40 Live Vikerraadio eetris (saadet ei teagi).

See on hea võimalus väike promo järgmise ürituse jaoks mainida.
Kas on lähikuudel midagi kindlat peamiselt permakultuurset tulemas?

Mainin seal kindlasti ka www.permakultuur.ee, mis tähendab, et sinna lehele on oodata > 1 lisakülastuse esmaspäeval saate ajal ning väike kõrgenenud külastuse kasv järgmise nädala jooksul.
See tähendab, et praegusel kujul leht ei sobi, see ei ole marketingi seisukohast eriti hea ("kingsepal ei ole kingi" olukord praegu). Aga paneks sinna käbe-käbe nv jooksul näiteks copypaste mõnest eestikeelsest wiki artiklist?

Olen viimasel ajal aidanud soomlastel permakulttuuri.fi regada ja neile Buddypressi (Wordpressi jubeda koodi baasil) üles panemisel konsultandiks olnud - eesmärgiga kasutada neid permakultuur.ee tulevase potensiaalse süsteemi testimiseks :D http://permakulttuuri.fi/yhteiso/members/

Praegu on see veel väga poolik ja ma ei usu, et ma suudaks nv jooksul .ee lehe sama kiiresti üles panna, ära tõlkida ja sisuga täita. Kuigi ma olen kurikuulus viimasel minutil tegija :)

On ideid?


--
Allan Laal
+372.56609795
allan@permakultuur.ee
allan.laal@gmail.com
www.permakultuur.ee

http://www.permanent.ee - Infosüsteemid, veebipoed, veebilehed, erilahendused http://kana.permanent.ee - permakultuursed jooturid ning sööturid kanadele http://mx.permanent.ee - Miniekskavaatori rent http://www.allanlaal.com - minu CV http://www.maadjas.ee - väärtustagem põlisliike


--
Tervitades,
Alo Joosepson
aloola
 
Postitusi: 3
Liitunud: 07.11.2011 03:02:53

Re: Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas allan laal » 10.03.2014 11:03:21

hea mõte Alo, jätkame oma arutelu siin
e-mailis salaja rääkimine pole permakultuurlik :)
http://kana.permanent.ee - permakultuursed jooturid & sööturid kanadele
http://www.permanent.ee - Infosüsteemid, veebipoed, lihtsalt hallatavad veebilehed, erilahendused
http://www.allanlaal.com - minu CV
Skype: allanlaal
Kasutaja avatar
allan laal
Site Admin
 
Postitusi: 96
Liitunud: 25.10.2011 01:25:14
Asukoht: Raplamaa

Re: Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas allan laal » 10.03.2014 11:10:38

--
Kõigil potentsiaalsetel huvilistel võiks saadaval olla võimalus liituda meie permakultuuri listiga - kas koduka läbi vms. Praegu olen juba korduvalt tunnetanud, et paljud huvilised ei saa koolituste jms kohta infot kätte, ei ole korralikku kanalit. Pärast kuskilt kuulevad ja ütelvad, et ma oleksin ka tahtnud tulla.
--

Marit:
Panin www.permakultuur.ee lehele mailinglisti lingi.
http://kana.permanent.ee - permakultuursed jooturid & sööturid kanadele
http://www.permanent.ee - Infosüsteemid, veebipoed, lihtsalt hallatavad veebilehed, erilahendused
http://www.allanlaal.com - minu CV
Skype: allanlaal
Kasutaja avatar
allan laal
Site Admin
 
Postitusi: 96
Liitunud: 25.10.2011 01:25:14
Asukoht: Raplamaa

Re: Kuidas tutvustada permakultuuri?

PostitusPostitas allan laal » 10.03.2014 11:16:26

-- Helina kirjutas: --
kas me suudame panna kokku nädalavahetusega ka listi inimestest, kes pakuvad permak. alast koolitusi, individuaalseid tegevusi jne. Sinna saaks panna juba teie kõigi kontaktid, Inese omad, Mariani omad.
minu kontaktid ka aga mitte kui koolitajana vaid mingis muus sõnastuses (koolituste korraldaja, ruumihoidja).
---


Sellise listi võiks kindlasti kokku panna, tänasesse saatesse see tn ei oleks mahtunud nagunii, aga tegin teema siia:
viewtopic.php?f=2&t=1743
http://kana.permanent.ee - permakultuursed jooturid & sööturid kanadele
http://www.permanent.ee - Infosüsteemid, veebipoed, lihtsalt hallatavad veebilehed, erilahendused
http://www.allanlaal.com - minu CV
Skype: allanlaal
Kasutaja avatar
allan laal
Site Admin
 
Postitusi: 96
Liitunud: 25.10.2011 01:25:14
Asukoht: Raplamaa


Mine Üldine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Teade/Info

Juhtkond • Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

cron